Obklady z umělého kamene. Kde všude najdou využití?

Obliba a popularita obkladů v imitaci kamene v posledních pěti letech stoupá přímo závratným tempem. A to jak v interiérech, tak v exteriérech budov. Design přírodních materiálů totiž bude vypadat elegantně v každé době. A moderní druhy umělého kamene dokáží imitovat kamenný vzhled opravdu věrohodně a na první pohled není poznat rozdíl. Umělý kámen dokáže imitovat jakýkoliv druh kamene a v jakémkoliv barevném provedení. A asi nejdůležitější informace – v porovnání s obkladem z přírodního kamene je až několikrát levnější.

Jaký ven a jaký dovnitř?

Kamenné obklady z umělého kamene můžeme rozdělit do dvou základních kategorií. Konkrétně se jedná o sádrové a betonové obklady. V obou případech se jedná o odlitky ve formách s určitou kamennou strukturou. Už základní vlastnosti jednotlivých materiálů napovídají, kde se jednotlivé druhy nejvíce využívají. Zjednodušeně můžeme říci, že sádrové obklady najdou využití v interiéru a betonové zase v exteriéru. Betonové imitace kamene skvěle zvládnou i těžké venkovní podmínky bez známek poškození nebo opotřebení. Mohou být samozřejmě využity i v interiéru. Sádrové obklady naopak nejsou schopné dlouhodobě odolávat působení vnějších vlivů v exteriéru, a tak jsou využívány pouze v interiéru. Ale a niv interiéru nemohou být využity všude.

Kde v interiéru se doporučují raději betonové imitace kamene?

Imitace kamene v sádrovém provedení se mohou využívat na obložení stěn v obývacích pokojích, ložnicích, za kuchyňskou linkou a v mnoha dalších místnostech. Všude tam, kde ale hrozí větší riziko jejich poškození, odření nebo opotřebení, jsou raději doporučovány betonové obklady. Sádra je totiž křehkým materiálem, který se i při menším tlaku odštípne. Pro různé technické místnosti nebo herny je tedy vhodnější využívat obklady z betonu. Stejně tak, jako například obložení krbu a v okolí krbu.

U krbu raději také beton

Okolo krbu sice většinou nehrozí nijak vysoké riziko poškození obkladu odřením nebo odštípnutím, ale obklad může být poškozen častým střídáním teplot. V okolí krbu se totiž často střídají vysoké teploty a rychlé vychladnutí. Jek již bylo řečeno, sádrový obklad nedokáže dlouhodobě a účinně odolávat velkým teplotám ani teplotním rozdílům a může docházet k jeho poškození. U betonu je takové poškození vyloučeno. Důležité samozřejmě je, aby obklady krbů byly také nalepeny kvalitním lepidlem.

Světlé nebo tmavé?

To je otázka, kterou je třeba zejména u krbů dobře promyslet. Betonové obklady u specializovaných prodejců mohou mít desítky možná stovky různých podob. Důkazem může být například stonegallery.cz. U krbů je vždy na místě zvolit správný odstín. Rozhodně je z čeho vybírat. Kamenné obklad jsou nabízeny od sytě černého provedení až po zářivě bílé. Některé druhy mohou být v kombinaci více barev. U plynových krbů je možné využívat i světlé a bílé barvy. Díky tomu, že je není zapotřebí otevírat a nekouří do interiéru, se obložení nemůže zašpinit kouřem a sazemi. U krbů na dřevo naopak je doporučováno využití kamenných obkladů ve tmavším provedení, aby kouř a saze nebyly tak vidět.

Každopádně nezapomínejte na impregnaci

Velmi důležité u kamenných obkladů je jejich impregnace. Impregnace se provádí pomocí hydrofobních nátěrů, které mají ideální vlastnosti. Beton i sádra jsou savé materiály. Při využití betonu v exteriéru se do struktury obkladu může dostávat voda, která mrzne a hrozí poškození obkladu. Impregnace zamezí vodě, aby se dostala dovnitř betonu, ale zůstane na povrchu. Stejné účinky má impregnace i v interiéru. V interiéru naopak brání prachu a nečistotám, aby se usazovaly do struktury obkladu, ale zůstaly na povrchu a daly se tak snadno a rychle odstranit.